YOUTUBE REKLAMI NASIL VERİLİR?

YOUTUBE REKLAMI NASIL VERİLİR?

Youtube, videoları izleme anlamında kendini ilk sıralara almış bir platform olarak bilinir. Sahip olunan ürün ve hizmetleri daha iyi duyurmak adına da Youtube reklamları oldukça önemlidir. Popüler kültürün Youtube üzerinde de artış göstermesiyle birlikte çevrimiçi reklamcılık büyük kitlelere ulaşmak için tercih edilen bir yol haline geldi.

YOUTUBE REKLAMI NASIL VERİLİR?

Youtube reklamcılığı, video içeriğinizin reklamı yapmanın bir yoludur. Bu sayede kullanıcı erişiminizi en üst düzeye çıkartmak mümkündür.

Youtube reklam vermek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir. Fakat öncelikle işlemlere devam edebilmek için hesabınızın hem Youtube hem de Google Ads olarak iki ayrı platformda da ayarlanmış olması gerekir.

-          Sağ üst kısımda yer alan OLUŞTUR seçeneğine tıklayarak video reklamınızı Youtube’a yükleyin. Bu işlemi yaparken videonuz için bir başlık ve açıklama ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda kimlerin göreceğini de ayarlayabilirsiniz.

-          Hemen ardından Youtube’dan çıkarak Google Ads’e yönlendirileceksiniz. Burada Youtube hesabınıza giriş yapın. “HEMEN BAŞLAYIN” butonuna tıklayın. Karşınıza Youtube reklam sayfası çıkacaktır. Sayfaya Youtube videonuzun URL’sini ekleyin. “Reklamın nerede gösterilmesini istiyorsunuz?” seçeneğine tıklayarak sizin reklamınız için uygun olan seçeneği seçin. Ardından ise reklamınızın görüneceği yerin URL’sini ekleyin. Bulunduğunuz bölge, konuşulan dili seçin ve sonraki adıma geçin.

-          Karşınıza çıkan sayfada hedef kitlenizin özeliklerini detaylı belirtmeniz gerekmektedir. Cinsiyet ya da yaş gibi hedef kitlenizin kişisel özelliklerini seçin ve bir sonraki adıma geçin.

-          Bu adımda bütçenizi belirlemeniz gerekmektedir. Bu bütçe harcandığı takdirde Youtube reklamınızın otomatik olarak kesilecektir.

-          Hemen sağ kısımda ise vermiş olduğunuz reklamın izlenme sayısı ve tekrarlandığı takdirde ödenecek ücret yer almaktadır.

-          Son olarak karşınıza çıkan ekranda reklamınızı kontrol ederek onay vermeniz mümkündür.