TWİTTER MAVİ TİK NEDİR? MAVİ TİK KİMLER ALABİLİR?

Gün geçtikçe sosyal medya kullanımının artması ve dünya genelince pek çok kişi tarafından keyifle kullanılan Twitter kullanıcıları diledikleri zaman 280 karakter kısıtlaması ile paylaşımlar yapabilmektedir. Aynı zamanda uygulama üzerinden fotoğraf ya da medya paylaşımı yapmakta mümkündür. Yalnızca bu kullanıcılar arasında gerçek hesapların yanı sıra sahte hesaplarda bulunmaktadır. Bunun için ise kamu menfaatine kullanılan hesapların onaylanması ve orijinal olduğunu kanıtlayabilmeleri için mavi onay rozetini kullanmaktadır. 

Mavi onay rozeti ismi ile bilinen mavi tik, platform üzerinde yer alan hesapların orijinal olup olmadığını anlamak için tercih edilmektedir. Genel olarak pek kişi mavi tik olan hesaplarda ünlülerin olduğunu düşünmektedir. Fakat mavi tik yalnızca ünlüler ya da fenomenlere tanınan bir ayrıcalık değildir. Pek çok kurum, kuruluş ya da şahısta mavi tik alabilir. 

Peki asıl soru ise, kimler mavi tik alabilir? 

Öncelikle mavi tik alabilmek için tanınır olmanın yanı sıra hesabınızı aktif olarak kullanıyor olmanız önemlidir. Yani her Twitter kullanıcısının mavi tik alabilmesi mümkün değildir. Mavi tik alabilen hesaplar ise şu şekildedir:

Spor ve e-spor faaliyeti yürüten hesaplar,

Eğlence hesapları,

Devlet kurumları,

Ünlü kişiler, aktivistler ve organizatörler,

Şirket, marka ya da kar amacı gütmeyen hesaplar.

Yukarı da anlatılan kişilerin mavi tik alabilmesi için de bazı detaylar bulunmaktadır:

- RESMİ KİŞİLER: Twitter platformu üzerinden mavi tik alabilecek pek çok resmi kurum bulunmaktadır. Bakanlar, başkanlar, büyükelçiler ya da devlet kurumları gibi pek çok devlet yetkilisi ait hesaplar mavi tik alabilir. 

- HABER KURUMLARI: Gazete, dergi ya da televizyon içerisinde haber kurumlarında çalışan gazeteciler de Twitter içerisinde mavi tik alabilirler. Yalnızca bu kişilerin mavi tik alabilmesi için hesaplarının açık olması ve çalışmış oldukları kurumun web sitesi kişinin profilinde yer almak zorundadır.

- SPOR KATEGORİSİ: Spor faaliyetleri ile ilgilenen takım, internet siteleri, ligler ya da küresel olimpiyatlara katılan sporcularda mavi tik alabilir. 

- EĞLENCE: Film stüdyosu ya da müzik kuruluşlarında aktif olarak işlerine devam eden kişiler eğlence kısmında mavi tik alabilmeleri mümkündür. 

- AKTİVİST, ÜNLÜ KİŞİLER YA DA ORGANİZATÖRLER: Twitter platformu içerisinde asıl amacı kişileri harekete geçirerek bilgi vermek olan kişilerin ilgili hesapları onaylanarak mavi tik alabilmeleri mümkündür.