TİKTOK İLE İLGİLİ BİLİNMEYEN ÖZELLİKLER NELERDİR?

Sosyal medya uygulamaları arasında git gide popülerleşen TikTok, daha önceden rastlanılmayan pek çok içerik çıkartmıştır. 2016 yılında Çinli bir şirket tarafından kurulan uygulama, pek çok kişi tarafından kullanılsa da istatiksel özellikleri açısından bilinmeyen yönü de oldukça fazladır. 

Düet yapma, müzik opsiyonları ve seslendirme, farklı pek çok dans kültürü, toplumun her kesimine hitap eden içerikleri ile TikTok kendine has birçok özelliği içerisinde barındıran bir uygulamadır. Bu özelliklere bakmak gerekirse:

- 2018 yılında Apple AppStore’da en çok indirilen uygulama olmuştur. (Oyun uygulamaları hariç.) Tüm uygulamalar arasında ise en çok indirile 6. Uygulama olmuştur.

- Günümüzde pek çok kişinin hem video izlemek hem de video çekmek için tercih ettiği bu uygulama 154 ülkede aktif olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra aktif olarak kullanan ve en popüler ülkeler genel olarak Asya ülkeleridir. (Kamboçya, Endonezya, Japonya…)

- 500 milyon kullanıcıya sahip olan TikTok, en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında yer almaktadır.

- Uygulama pek çok farklı ülkede kullanıldığı için 75 farklı dil seçeneği bulunmaktadır. 

- TikTok kullanıcıları için slayt oluşturma özelliği sunmaktadır. Bunun için de taslakların yanı sıra kişisel olarak slayt hazırlamakta mümkündür. 

- Videoların üzerinde yer alan metinlerin belirli zaman aralıklarında görünmesini sağlamak mümkündür. 

- TikTok uygulaması üzerinde aynı ses üzerinden pek çok kişi videolar çekmektedir. Bunu yapan kişi sayısı kadar da hala bu özelliğin farkında olmayan kullanıcılarda bulunur. Beğendiğiniz bir video sesi ya da müziği sizin de kendi videolarınızda kullanmanız mümkündür. 

- Yukarıda bahsedilen özelliğin yanı sıra kendi sesinizle de TikTok’ta video oluşturmanız mümkündür. Aynı zamanda diğer sesler ve müziklerle de birleştirebilirsiniz. Yalnızca bunun için ekstra bir uygulamaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu ses ya da müziğe de size özel bir isim vererek arama butonunda çıkmasına yardımcı olabilirsiniz. 

- Akışınızın yalnızca size özel şekilde oluşturulmasını istiyorsanız “Kısıtlı Mod” ile hoşlanmadığınız video içerikleri engelleyebilmeniz mümkündür. Aynı zamanda beğenmiş olduğunuz video içerikleri de favorilerinize kaydederek sonrasında kolaylıkla ulaşabilirsiniz.