SOSYAL PLATFOMLARIN YENİSİ: CLUBHOUSE

SOSYAL PLATFOMLARIN YENİSİ: CLUBHOUSE

Günümüzde sosyal medya kullanımı gün geçtikçe artış göstermektedir. Bununla birlikte kullanılacak uygulama sayısı da artmıştır. Son dönemlerde kullanıma sunulan Clubhouse da bu sosyal medya platformları arasında yer alır.

CLUBHOUSE NEDİR?

Clubhouse 2020 yılında sosyal platformlar arasına giren bir uygulamadır. Uygulama yalnızca davetiye ile kullanılabilir. Nisan ayında uygulamaya konulan Clubhouse üyeleri yalnızca sesli sohbet kullanabilirler. Yazılı mesaj, yorum, beğeni gibi etkinlikler uygulama içerisinde yer almıyor.

Uygulama içerisinde, pek çok uygulamada yer aldığı gibi, öncelikle ilgi alanı belirleniyor. Platformda kendinize uygun olan odayı seçtikten sonra konuşarak iletişim kurmak mümkündür. Oda içerisinde yalnızca konuşanları dinleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra moderatörden izin alarak konuşmanızda mümkündür.

Clubhouse sınırlı kullanıcıya hitap eden bir uygulama olarak yalnızca İOS üzerinden kullanmak mümkündür. Aynı zamanda telefon işletim sisteminiz İOS 13 ve üzeri olmak zorundadır. Play Store üzerinde henüz resmi bir uygulama haline gelmeyen platform popülerliğini de gün geçtikte arttırıyor.

CLUBHOUSE NASIL KULLANILIR?

Öncelikle uygulamaya üye olmak için, kişinin davetiyeye ihtiyacı vardır. Peki bu Clubhouse davetiyesi nasıl alınır? Herhangi bir arkadaşınızın size bu davetiyeyi yollaması gerekir. Arkadaşınızın davetiyeyi yollaması için öncelikle Clubhouse uygulamasını açın. Uygulamayı açtıktan sonra ana sayfanın üst kısmında yer alan mektup simgesine tıklayın. Clubhouse davetiyesi göndermek için bu simgeye tıklamak gerekmektedir. Ardından uygulamaya davet edilecek iki arkadaş seçilmelidir.

Burada önemli olan şey ise, davetiye göndermek istediğiniz arkadaşınızın uygulamayı kullanıp kullanmayacağıdır. Çünkü Clubhouse platformunda ilk katıldıkları an yalnızca 2 kişiye davetiye göndermek hakkı bulunmaktadır. Davetiye hakkını arttırmak isteyenler de uygulamayı aktif şekilde kullanmaya özen göstermelidir.

Kısacası Clubhouse platformunda geçirilen zaman ne kadar fazla ise davetiye gönderme hakkı da o kadar artış gösterecektir.