SOSYAL MEDYA PAZARLAMASI NEDİR?


Sosyal medya özellikle son zamanlarda hayatımızda oldukça öneme sahip olan bir alandır. Her geçen gün de yeni bir dünya ile yeniden karşımıza gelmeye devam etmektedir. Pek çok boyutu ile hayatımızda yer alan sosyal medya platformları reklam ve pazarlama sektöründe de büyük öneme sahiptir. Tüketicilere göre sosyal medya ile iletişim oldukça sık tercih edilmektedir.

Sosyal medya pazarlaması, bir şirket içerisindeki ürün ya da hizmetlerin tanıtımı için sosyal medya platformlarının kullanılması olarak ifade edilebilir. Her sosyal medya platformuna uygun şekilde içerikler oluşturularak tüketici ile buluşturulur. Bunun yaparken aslında şirket, tüketicisine uygun olan kanalı belirler. Öncelikle buna uygun şekilde bütçe planlaması yapılır. Ve bu bütçeye göre uygun olan sosyal medya platformu tercih edilir. Facebook, İnstagram, YouTube ve Twitter sosyal medya pazarlama sürecinde en çok tercih edilen uygulamalar arasında yer almaktadır.

“Peki sosyal pazarlamanın amacı nedir?” sorusunun cevabını vermek gerekirse; bir fikir, ürün ya da tanıtımı duyurmak asıl amaçtır. Aslında geleneksel pazarlama teknikleri ile aynı amaç bulunur. Yalnızca tek fark tüketici ile buluşmanın en kolay yollarından bir tanesidir. Potansiyel müşteriler ile bağ kurarak büyüme, genişleme, rekabet ortamına katılmak sosyal medya pazarlamasının amaçlarından bazılarıdır.

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılmalıdır?

Sosyal medya pazarlamasından istenilen etkili sonuçların alınabilmesi için, iyi bir plan yapmak oldukça önemlidir. Bunun için ise stratejik olarak verilen aşamalar aşağıdaki gibidir:

-          AMAÇ BELİRLEMEK: Doğru şekilde bir sosyal medya pazarlaması yapabilmek için öncelikle hedef belirlenmelidir. Burada bir influencer için sosyal medya pazarlamasının amacı takipçileri ile etkileşimini arttırmak iken, bir ticaret sitesinin amacı satışlarını arttırmaktır. Burada sosyal medya pazarlamasının tercih edilme amacı belirlenmelidir, belirlenen amaca göre diğer tüm aşamalar netleşecektir.

-          HEDEF KİTLEYİ BİLMEK: Sosyal medya pazarlaması için gereken amaç belirlendikten sonra amaca uygun olan hedef kitleyi belirlemek gerekmektedir. Bu hedef kitle belirlenirken buluşmak istenilen kitlenin hangi platformda aktif olduğunu bilmek önemlidir. İyi bir sosyal medya pazarlaması için hedef kitleyi ve bu hedef kitlenin karakterini belirlemek oldukça önemlidir.

-          TEMEL STRATEJİYİ UNUTMAMAK: Sosyal medya pazarlamasında başarıya ulaşmanın pek çok farklı yolu bulunur. Burada önemli olan ise hangi yoldan başarıya ulaşılacağını bilmektir. Öncelikli olarak amaç ve hedef kitle belirlendikten sonra üçüncü aşama olarak temel strateji sosyal medya pazarlamasının en önemli aşamaları arasında olacaktır.

-          DOĞRU PLATFORM ÜZERİNDEN HEDEF KİTLEYE ULAŞMAK: Sosyal medya pazarlaması için belirlenen hedef kitlenin hangi platform üzerinde aktif olduğunu tespit etmek oldukça önemlidir. Hedef kitlenin en çok yer aldığı sosyal ağ belirlenir ve belirlenen her sosyal ağa özel olarak içerikler üretilir.

-          İÇERİK YARATARAK BUNLARI ANALİZ ETMEK: Sosyal medya pazarlamasının en önemli aşaması olan dikkat çekici içerikler üretmek oldukça önemlidir. Hedef kitleye uygun olan içerikler her zaman merak uyandırmalıdır. Bunun için de düzenli olarak içeriklere zaman ayırılmalıdır.