İNSTAGRAM İSTATİKSEL ÖZELLİĞİ NASIL KULLANILIR?

İnstagram’ın son günlerde öne çıkan ve en çok bilinen özellikleri arasında yer almaya başlayan istatiksel özelliği, veri üzerinden ölçüm yaparken ve analizleri incelerken en çok tercih edilen yerdir. Mobil fotoğraf ya da video paylaşımlarının ölçme ve değerlendirme özelliği olarak bilinir. Bu özellik sayesinde kullanıcılar gönderilerinin ne kadar başarılı olup olmadığı incelemektedir. 

İnstagram İstatiksel Özelliği Ne İşe Yarar?

Son yılların en çok tercih edilen sosyal medya uygulamaları arasında yer İnstagram, normal kullanıcılar için yalnızca hikayelerinin izlenme sayısını göstermektedir. Ancak işletme hesapları için istatiksel özellik sayesinde hikayelerin izlenme sayısının yanı sıra kaç kişinin hikaye bitmeden geçtiğini, hikaye de bırakılan linkin incelenme oranını ya da gün içerisinde takipçi sayınızda olan değişimleri görmenize yardımcı olmaktadır. 

Pekala hesabımı nasıl işletme hesabı yapabilirim? Gelin bakalım. 

- İnstagram hesabınızı işletme hesabına geçirebilmeniz için öncelikle hesabınızın herkese açık olması gerekmektedir. Gizle hesapların işletme hesabına geçiş yapabilmesi mümkün değildir. Hesabınızı herkese açık yaptıktan sonra profilinizde yer alan “Ayarlar” kısmına geçiş yapmalısınız. Ardından “İşletme hesabına geçiş yap” butonuna tıklamanız yeterlidir. Bu adımın hemen ardından işletme hesabına geçiş yapmak istediğiniz İnstagram hesabınızı bir Facebook sayfası ile ilişkilendirmeniz gerekmektedir. Bu ilişkilendirmeden hemen sonra “İşletme profilini ayarla” başlığıyla birlikte iletişimin bilgilerinizi doğrulamanız yeterli olacaktır. Tüm bu işlemleri sizin adınıza güvenilir şekilde yapılmasını istiyorsanız, Sosyal Adresim sayfasına ücretsiz üyelik oluşturarak deneyimleme imkanına sahip olabilirsiniz. Ücretsiz üyelik imkanından sonra sizler kahvenizi yudumlarken hesabınızı güvenilir ellere teslim edebilirsiniz. 

İşletme Hesabı İstatiksel Özellik Kullanımı

İşletme hesabınızda yer alan istatiksel özelliklere ulaşmak için öncelikle profilinizin hemen üst kısmında yer alan istatiksel özellikler butonuna basmanız gerekmektedir. Hemen ardından hareketler, içerikler ve hedef kitle başlıkları ile karşılaşacaksınız. Hareketler başlığı sizin erişim ve gönderim verilerini görmenize yardımcı olacaktır. İçerik başlığı ile gönderi ve hikayeleri incelemenize yardımcı olurken son olarak hedef kitle başlığıyla da takipçilerinizin demografisini incelemeniz mümkündür. 

- Hareketler kısmında yer alan başlıklar, erişen hesapları görebilmeniz için keşif, tüm gönderilerinizin kaç defa görüldüğünü görmeniz için gösterim, profilinizin görüntülenme sayısını görmeniz için profil ziyaretleri, işletmenizde yer alan e-posta adresine tıklanma sayısı için de e-posta tıklamaları seçeneğini seçebilirsiniz.

- İçerik kısmında yer alan başlıklar da beğeniler, yorumlar, kaydedilenler, profil ziyaretleri ve etkileşimler yer almaktadır. 

- Hikaye istatiksel kullanımı için de hikayelerinizde ileri, geri ya da çıkış yapma, bir sonraki hikayeye geçme, erişim ve gösterim gibi pek çok veriye ulaşabilirsiniz.