İNSTAGRAM LOGOSUNUN GEÇMİŞİ

Son dönemlerden günümüze dek pek çok uygulama ortaya çıktı. Kimileri yoluna tüm hızıyla devam ederken kimileri bazı anlarda duraklamalar yaşadı. Ama sahne her zaman yola hala devam edenlerin oldu. En popüler fotoğraf uygulamaları arasında yer alan İNSTAGRAM da yükselişe geçenlerden bir tanesi olmuştur. 

Markaların vücut bulmuş hali olan logolar sektör ve işlev fark etmeksizin her alanda yer almaktadır. Aslında logolar uygulamaların özeti olmasının yanı sıra görünen ilk işlevini de dile getirmektedir. Logoda yer alan tasarımların her biri hedef kitleye uygulama ile ilgili direkt olarak bilgi vermektedir. 

İnstagram işleyiş açısından bakıldığında bir fotoğraf uygulaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Uygulamanın kullanılmaya başladığı ilk andan bu güne dek farklı logoları ile gündemde kalmayı başarmıştır. İlk logosu olan kamera simgesinin tercih edilmesi tesadüfün yanı sıra uygulamanın amacının ne olduğunu gösteren bir niteliktedir. 2010 yılında kullanılmaya başlayan uygulamanın ilk logosu 5 yıl boyunca kullanılsa da yeniliklerin gelmesi ve uygulamanın güncellenmesiyle birlikte logonun değiştirilmesi kararı alındı. Bu değişim kararı ile birlikte belirli kitlelere en çarpıcı buldukları İnstagram logosunun ayrıntılarının ne olduğunu sordular. Alınan cevaplar gökkuşağı, lens ve vizör olmuştu. Bu sayede belirlenen bu faktörlerle yeni logo tasarlanmaya başladı. 

Yeni İnstagram logosu gökkuşağı, lens ve vizör ile birleştirildi. Uygulama üzerinde yapılan bazı yenilikler sonucu logosunda da değişiklik yapan İnstagram, kullanıcı ara yüzü ve yazı tipinde de değişiklikler yaptı. Yıllarca kullanılan bu logolar pek çok kullanıcının gözüne hitap etmenin yanı sıra bir marka haline de gelmeyi başarmıştı. Neredeyse en çok indirilen uygulamalar arasında yer alan İnstagram 2016 yılında ise logosunda tamamen yeniliğe geçti. Yalnızca kameranın ön hatlarının yer aldığı logo ile büyük bir değişikliğe adım attılar. Modernleşen bu logo ile birlikte, zaman zaman renk geçişlerinde değişikliğe gidildi. 

Günümüzde kullanılan İnstagram logosu canlı ve parlak renkleri ile göze oldukça hitap ederken, 5 yıldır kullanılmaya devam ediyor.